فواید بستن شکم بند طبی

سایت آشنایی با لوازم مهم پزشکی

جمعه ۱۵ تیر ۰۳

فواید بستن شکم بند طبی

۸۳ بازديد
شکم بند های طبی سال های زیادی است که وارد زندگی آدم ها شده اند. اولین دلیل شهرت شکم بند ها به مسائل پزشکی برمی گردد چون در ترمیم، تأثیر عجیب و شگفت انگیزی دارد. مثلاً بعد از بعضی جراحی ها به کار می رود تا در ترمیم و بهبود زخم محل عمل کمک کند. یکی دیگر از کاربرد های شکم بند ها که از قضا به شدت نیز مورد توجه عوام قرار می گیرد، شکم بند های لاغری می باشند. دلیل استقبال از این شکم بند ها نیز پیدا کردن شکل بهتری برای اندام و لاغر شدن به وسیله ی بستن آن در مدت زمان کوتاهی می باشد.

انواع شکم بند های طبی

  • شکم بند بارداری

یک مطالعه در مجله اسپاین شیوع درد پشت و لگن در دوران بارداری را بررسی می کند. آنها دریافتند که 71 درصد زنان کمردرد و 65 درصد کمربند لگنی را گزارش کردند. شکم بند یا گن در طول بارداری به حمایت از کمردرد کمک می کند که ممکن است باعث کاهش درد شود. فواید بستن شکم بند بارداری بر همگان روشن می باشد. شکم بند های بارداری از لحاظ کاربرد و محیط تحت پوشش متفاوت است.یک نوع از این شکم بند ها تنها قسمت های زیر شکم را تحت پوشش قرار می دهند و نوع دیگر آن تمامی قسمت های کمر و شکم را می پوشانند.

 

کمردرد بارداری مشکلی بسیار شایع است که خیلی از خانمها در دوران بارداری آن را تجربه می کنند میزان شیوع کمر درد 50 الی 70 درصد در بین خانمهای باردار گزارش شده است این درد به گونه ای است که زندگی روزمره فرد را مختل می کند و حتی مزاحم خواب راحت شبانه می شود . هم چنین ترشح هورمون دوران بارداری باعث شل شدن لیگامان های مفاصل ناحیه کمر و لگن می شوند . به دلیل اینکه این مفاصل را شل تر کنند برای آمادگی تولد بچه . این شل شدن در لیگامانها ممکن است باعث کاهش حمایت در کمر شود در نتیجه بی ثباتی بوجود می آید منجربه بروز کمر درد می شود.برای کاهش چنین درد هایی در این دوره استفاده از وسایل کمکی و حمایتی مثل شکم بند بارداری با مشورت پزشک معالج می تواند کارساز باشد. در چنین مواردی شکم بند های نوع دو که تمامی نواحی کمر و شکم را می پوشانند، مناسب تر است. وجود دو تسمه فنری پلاستیکی در قسمت پشتی کمربند فشار بر روی مهره های کمری را کاهش می دهد. دقت نمایید پس از بستن شکم بند این تسمه ها به صورت قرینه نسبت به خط وسط ستون فقرات قرار گرفته باشد.در همین راستا توجه داشته باشید از این شکم بند نباید در ماه آخر بارداری استفاده شود.راهنمای انتخاب سایز برای شکم بند دوران بارداری


 اندازه دور کمر (برحسب سانتی متر)

 سایز مورد نظر

 70-80

 S

 80-95

 M

 95-110

 L

 110-125

 XL

 125-140

 XXL

 140-155

 XXXL


نحوه پوشیدن شکم بند های بارداری

برای بهره بردن از فواید بستن شکم بند های بارداری بایستی به درستی پوشیده شوند.

  • ابتدا شکم بند را از سمت پارچه نخی روی شکم قرار داده و کش متصل به آن را از پشت کمر عبور داده و در طرف مقابل به پد شکمی وصل نمایید.
  • دو سر کمربند را با هر دو دست گرفته و آن را به طرف جلو کشیده و روی پد شکمی نصب نمایید. مقدار کشش کمربند باید طوری باشد که باعث ایجاد فشار بیش از حد روی پوست و شکم نگردد و همچنین قســمت های زبر و خشن کاملاً، روی پد قرار گرفته و با پوست تماس نگیرد.
  • در پایان نوار کشی فوقانی شکم بند جهت ایجاد احساس راحتی بیشتر در نظر گرفته شده آن را با کششی بسیار ملایم از روی شکم عبور داده و روی سطح نرم ولکرو در طرف مقابل وصل نمایید.

 

 

 در طول سه ماهه دوم بارداری درد به صورت خفیف به شدید در جلوی مفصل ران و زیر شکم اتفاق می افتد. این درد به خاطر افزایش وزن و فشار روی رباط هایی که از بزرگ شدن رحم حمایت می کند اتفاق می افتد، یک مشکل موقت اما گاهی غیر قابل تحمل است! در چنین مواردی شکم بند های بارداری تحتانی پیشنهاد می گردد. چنین شکم بند هایی به توزیع وزن نوزاد در پشت و شکم کمک می کنند که ممکن است باعث کاهش فشار روی رباط های گرد و کاهش درد شوند.

بدین صورت که رحم را بدون اينكه به آن فشار بياورد از پائين به طرف بالا نگه داشته، نفس كشيدن را راحت مي نمايد و احساس فشار و سنگيني را كم كرده حركت نوزاد را داخل شكم آسان مي نمايد و در حقيقت عمل عضلات پايين شكم را انجام مي دهد و بدين ترتيب سبب استراحت عضلات مي شود.شکم بند دوران بارداری تحتانی بدون اعمال فشار بر رحم آن را در وضعیت مناسبی نگه داشته,تنفس را تهسیل و دردهای ناشی از افزایش قوس کمری را کاهش می دهد.این شکم بند فری سایز و بدون آتل بوده و به همین جهت در تمامی دوران بارداری می توان ازآن استفاده نمود حتی در ماه آخر بارداری.

 

  • شکم بند های پس از جراحی

عضلات شکمی پس از عمل های جراحی از قبیل لیپوساکشن ، سزارین و زایمان دچار افتادگی و شل شدن می شوند . این افتادگی می تواند تا مدت ها موجبات بد شکلی و در نتیجه اذیت و ازار شما را به همراه داشته باشد.ما برای پیشگیری از به وجود آمدن این عوارض پس از اعمال جراحی ، استفاده از شکم بند بعد از عمل لیپوساکشن را توصیه می کنیم . پس از انجام عمل و تا پایان هفته سوم لازم است که این شکم بند ها را 24 ساعت شبانه روز به تن داشته باشید. هرچند به نظر کمی مشکل است ولی برای رسیدن به نتیجه مطلوب لازم است با پزشکتان همکاری کنید. از هفته سوم می توانید روزی 1 الی 1/5 ساعت گن را در آورده و در این مدت از ماساژ با کرم های فرم دهنده بهره ببرید تا همزمان با افزایش جریان خون ، پوست شکم فرصت بهبودی بیشتری داشته باشد.

 

 فواید بستن شکم بند بعد از عمل

یکی از فواید بستن انواع شکم بند بعد از عمل های جراحی شکمی ، سزارین و زایمان باعث جلوگیری از افتادگی و شل شدن عضلات شکمی می باشد . شکم بند هایی که برای بعد از عمل طراحی و تولید می شوند، عمدتا دارای قابلیت تنظیم کردن می باشند که شما را قادر می سازد بدون فشار اوردن به بخیه های خود پس از انجام عمل جراحی از این شکم بند ها استفاده کنید . همچنین پس از گذشت مدتی از استفاده از شکم بند بعد از عمل، با کم کردن سایز دور شکم ، شما قادر خواهید بود شکم بند را متناسب با سایز خود تنظیم کنید.
این شکم بند ها عمدتا از ترکیب پارچه کشی و کرک نایلون نرم ساخته شده است که با جنس لطیف خود باعث آزار شما در هنگام استفاده نخواهد شد .استفاده از چنین جنسی نه تنها سبب تعریق نمی شود، بلکه در صورت کوچکترین تعرق بدن، رطوبت را جذب می کند و مانع ایجاد هر گونه حساسیت، آلرژی و عفونتی در قسمت بخیه شده می گردد.
یکی از بیشترین کاربرد چنین شکم بند هایی برای پس از زایمان می باشد. بستن شکم بند بعد از زایمان به محکم نگه داشتن بخیه و حفظ عضلات شکم مادرانی که سزارین شده اند ، کمک می کند. بهترین زمان استفاده از شکم بند یک روز بعد از زایمان است و با بستن آن به رحم و شکم فشار می آورد و به بازگشت فرم اصلی بدن کمک می کند. مدت زمان استفاده از شکم بند برای پس از زایمان 9-8 هفته می باشد.

 

  • شکم بندهایی با کاربرد گرم نگه داشتن کلیه ها

در اصول طبابت ابن سینا حکیم بزرگ ایرانی استفاده از پشم شتر در درمان بیماری های ستون فقرات و رفع درد و کوفتگی های عضلانی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به این صورت که حکیم ابوعلی سینا در گذشته از طریق بستن پشم شتر و ایجاد تماس مکرر بر روی پوست باعث گردش خون بهتر و فعال کردن سوخت و ساز بدن است
امروزه مردم از محصولات طبیعی به شدت استقبال می کنند. این کلیه بند از الیاف طبیعی پشم شتر(از پشم شتر های پر پشم مناطق سرد سیر ترکیه است که تعدادشان کم هم نیست ! ) تهیه شده و جایگزین خوبی برای کلیه بند های ساخته شده از الیاف مصنوعی میباشد. این محصول بدون حساسیت و خارش است و با ایجاد گرمای مطبوع و تعرق زیاد باعث التیام درد کلیه ها میشود. پشم شتر خصوصیات خاصی چون استحكام و مقاومت ، سبكي وزن و كاهش انتقال حرارت دارد که آن را از پشم گوسفند هم متمایز میکند.
پوشش گرم بر روي كليه‌ها و دقيقا پوشش آن در سرماي زمستانه موجب جلوگيري از تشديد بيماري مي شود يا آن را مهار مي كند.
اينها هم مي‌توانند ضمن بستن ، شكم و كمر را با روغن‌هاي گرم چرب كنند. روغن سياه دانه، روغن كنجد و اگر بتوانند تهيه كنند روغن كوهان شتر، را به كمر و شكم بمالند و سپس آن را با شکم بند ببندند. اين روش حتي براي درمان تكرر ادرار نيز بسيار موثر است. پس كمربندها را ببنيد. حتي براي جوانها، بستن كمربند حداقل 5 سانتي‌متري موجب مي‌شود اندام مياني، خوشگل و قشنگ شود و اندام‌شان فرم مي گيرد. به علاوه كمربند را اگر محكم ببندند، به تدريج شكم تنگ و تنگ و تنگ مي‌شود و شكم دچار انبساط خارج از حد نمي‌شود و پهلوها از سردي درد نمي گيرد و معده درد نمي گيرد. كمر بند مانع درد در كمر و شكم و كليه‌ها مي‌شود.از فواید بستن شکم بند پشم کلیه، لاغری نیز می باشد اما توجه داشته باشید که استفاده از این شکم بند ها برای خانم های باردار توصیه نمی شود.

 

  • شکم بند های لاغری

عوارض ناشی از چاقی بر همگان واضح و مبرهن است ، و از همه مهمتر آنکه هیچکس دوست ندارد شکمی چاق و بیرون زده داشته باشد. از اینرو کم کردن وزن و کاهش چربی های ناحیه شکم و حفظ لاغری مهمترین عامل انگیزشی برای افراد جهت ممارست در تمرینات ورزشی و متناسب نگه داشتن اندام است.
بهترين وسيله برای از بين بردن چربي هاي پهلوها و شكم و در نتیجه لاغری و تناسب اندام با روش عرق كردن و سوزاندن چربي اضافه شكم، استفاده از شکم بند های لاغری می باشد. طراحی ویژه و استفاده از پارچه از جنس پلاستیک در شکم بند لاغری ، باعث افزایش درجه حرارت بدن شده وسبب تعریق زیاد بدن می گردد (بخاطر همین ویژگی برای پس از جراحی و زایمان مناسب نمی باشد) و از آنجایی که شکم بند های لاغری نواحی شکم ، دورکمر را پشتیبانی می کند، چربی سوزی این نواحی را افزایش داده وکاهش وزن را به دنبال دارد.

 

طریقه استفاده از شکم بند های لاغری

  • برای استفاده از گن، باید کاملا آن را سفت کنید تا بدن شما را درست نگه دارد.
  • به راحتی زیر لباس های خود بپوشید.
  •  پس از هر بار استفاده، آن را کاملا شستشو دهید.

 کلام پایانی

امروزه در کشور ما نیز شرکت هاي مختلفي در زمينه توليد شکم بند های طبی فعاليت مي کنند. هر کدام از اين شرکت ها محصولاتي را با جنس و نوع مختلف توليد و روانه بازار کرده اند، که فواید بستن شکم بند در هر دو مشابه است. و تا حدودي نظر مشتريان را جلب کرده اند. از مطرح ترين برند هاي زمينه توليد شکم بند پاک سمن و سما طب هستند که هر کدام انواع شکم بند های فوق را با کیفیتی شبیه به هم طراحی و تولید می نمایند.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.