سه شنبه ۲۸ فروردین ۰۳

تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری با دستگاه یوتست

۶۴ بازديد

معمولا تعیین جنسیت فرزند در بین زوج هایی که قصد فرزندآوری دارند مورد اهمیت است. والدین برای تعیین جنسیت فرزند خود، دلایل پزشکی و غیر‌‌پزشکی فراوانی می توانند داشته باشند.  مثلا در بخش پزشکی، برخی از بیماری های ژنتیکی با جنسیت فرزند ارتباط دارد. به عنوان نمونه، دیستروفی عضلانی هموفیلی اکثرا در پسران رخ می دهد. اگر یک خانواده سابقه این بیماری را داشته باشد، ممکن است ترجیح بدهند به جای پسر بیمار، یک دختر سالم داشته باشند. با این حال اکثر مردم دوست دارند، هم دختر و هم پسر داشته باشند و شایع ترین دلیل آن تعادل خانواده است. بعلاوه تحقیقات نشان داده است که در خانواده هایی که همه فرزندان پسر هستند، زوج ها تمایل بیشتری برای فرزندآوری داشته و امیدوارند که یکی از آنها دختر باشد.
 
یکی از روش های مشهور در تعیین جنسیت جنین "روش شتلز" می باشد. این روش یکی از موفق ترین روش های موجود برای تعیین جنسیت است. تحقیقات و یافته های موثق علمی آنگونه بیان میکنند که همواه پدر تعیین کننده جنسیت فرزند را تعیین می کند. به این دلیل که با توجه به ارث بری کروموزوم های مرتبط با جنسیت از هر دو والد ، مادر تنها کروموزوم X (زن) و پدر، هم کروموزوم X و هم کروموزوم Y (مرد) را به اشتراک میگذارند. اگر یکی از اسپرم های مرد با کروموزوم X  ، با کروموزوم X  زن لقاح پیدا کند، نتیجه آن XX ،و نهایتا منجبر به تولد یک دختر خواهد شد و اگر یکی از اسپرم های مرد با کروموزوم Y با کروموزوم X  زن لقاح یابد ، نتیجه آن تولد یک پسر خواهد بود.
 
Landrum Brewer Shettles دانشمندی در دهمه 60 میلادی تحقیقات متعددی  ر در این حوزه انجام داده است ، معتقد است اسپرم X و Y دارای ویژگی های مختلف می باشند. زوجها بر اساس زمان لقاح و تمایل به تولد یک جنس خاص،  می توانند بر پسر یا دختر بودن فرزند خود تأثیر بگذارند. همچنین معتقد است که محیط واژن و pH می تواند عامل اصلی کمک کننده در این رابطه باشد. همچنین داشتن رابطه جنسی در زمان های خاص در یک چرخه قاعدگی زن می تواند احتمال داشتن پسر یا دختر را افزایش دهد. روش شتلز بر اساس شواهد علمی نیست و تنها واقعیت مطلق در مورد انتخاب جنسیت این است که به طور آماری، هر زن و شوهر تقریبا 50٪ احتمال تولد نوزاد پسر یا دختر را با هر حاملگی دارد. اساس این روش انتخاب زمانی خاص برای آمیزش در دوره ی تخمک گذاری زن بستگی دارد. میزان موفقیت این روش بین ۵۰ تا ۷۵ درصد گزارش شده است. 
 
تفاوت اسپرم پسر و دختر چیست؟
 
ویژگی های اسپرم Y (مذکر):
  • حرکت سریعتر نسبت به اسپرم X (مؤنث) 
  • اندازه ی بسیار کوچک
  • انعطاف پذیری و مقاومت کمتر
  • طول عمر کوتاه تر نسبت به اسپرم X (مؤنث)
  • توانایی حرکت و زنده ماندن در محیط قلیایی
 
ویژگی های اسپرم X (مؤنث):
  • تحرک کمتر نسبت به اسپرم Y
  • اندازه بزرگتر از اسپرم Y 
  • طول عمر بیشتر
  • توانایی زنده ماندن در محیط اسیدی
این نظریه بر آن باور است که، اسپرم های پسرساز سریع تر از اسپرم های دختر ساز حرکت می کنند و عمر کوتاه تری دارد بنابراین در زوجینی که پسر می خواهند باید آمیزش تا حد امکان نزدیک به زمان تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک از تخمدان) باشد و اگر دختر بخواهند باید آمیزش ۲ تا ۴ روز قبل از تخمک گذاری باشد.
 
مزایا:
بدون حراجی و درد
عدم مراجعه مکرر به پزشک
کم هزینه و کم خطر
 
معایب:
باید روز دقیق تخمک گذاری را بدانید.
هیچ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد.
 
حال سوال اساسی اینجا مطرح میشود که چگونه و به چه روشی زمان دقیق تخمک گذاری را مشخص کنیم؟
در سال 2012 یک شرکت تایوانی اقدام به تولید دستگاهی کوچک و قابل حمل نمود که با کاربری بسیار ساده و با استفاده از یک پدیده طبیعی مرتبط با زمان تخمک گذاری در بدن مادر ، امکان تخمین زمان تخمک گذاری را را فراهم نمود. در ادامه با نحوه ی استفاده و منطق علمی بکار رفته در این دستگاه آشنا خواهیم شد.
 
دستگاه تست زمان تخمک گذاری یوتست
دستگاه یوتست یک وسیله کوچک و هوشمند برای تعیین زمان تخمک گذاری با استفاده از بزاق دهان مادر می باشد. با یوتست میتوان زمان تخمک گذاری را بدون نیاز به آزمایشات مکرر ادرار و خون و یا تعیین درجه حرارت بدن مشخص کرد. دستگاه یوتست کوچکترین میکروسکوپ تعیین زمان تخمک گذاری بوسیله بزاق دهان می باشد. از آنجاکه با نزدیکی به فاز تخمک گذاری زن، سطح هورمون استروژن در خون افزایش می یابد، در بزاق دهان یک سری کریستال سرخس مانند تشکیل خواهد شد. با استفاده از این دستگاه و تصویر برداری از این کریستال های سرخسی شکل و مقایسه ساختار آن با تصاویر نمونه (شاهد) می توان به نزدیکی یا دوری از زمان تخمک گذاری پی برد.
 
دستگاه یوتست با استفاده از یک اپلیکیشن بر روی گوشی های هوشمند، تصاویر گرفته شده را در کنار تصاویر نمونه قرار داده و به راحتی و با کمی دقت می توان بر اساس پروتوکل تعریف شده، زمان تخمک گذاری را تشخیص داد. برای استفاده از این دستگاه، به سادگی مقدار کمی از بزاق را روی شیشه لنز دستگاه قرار داده و دستگاه را به دوربین گوشی هوشمند متصل میکنیم. با قرار گرفتن ، لنز حاوی بزاق در جلوی لنز دوربین موبایل و عکس برداری از نمونه، تصویر گرفته شده را به اپلیکیشن ارسال کرده و در آنجا تصویری کریستال های سرخسی بزاق دهان را با تصاویر نمونه مقایسه میکنیم و در نهایت با انتخاب گروه مشابه ، نرم افزار تقویمی از دوره های مختلف تخمک گذاری در ماه را ثبت مینماید. این گروه شامل سه دسته ی A و B و C خواهد بود. 
 
 
 
فاز A : دوره ی عدم تخمک گذاری
فاز B : دوره ی انتقال از فاز عدم تخمکگذاری به فاز تخمک گذاری
فاز C: دوره ی 2 یا 3 روزه ی تخمک گذاری
 
اگر تصویر کریستال سرخسی بزاق دهان مادر در فاز C جای گرفت، مقاربت در این دوره اختمال پسر آوری بالاتری نسبت به سایر زمان ها خواهد داشت. و در صورتیکه تصویر کریستال سرخسی بزاق دهان در فاز B قرار گرفت ، مقاربت در این زمان احتمال تلد فرزند دختر در آینده را افزایش خواهد داد.
 
ویژگی ها یوتست: 
انتخاب بهترین زمان جهت بارداری برای زوجین نابارور
ثبت کامل زمان تخمک گذاری بدون محدودیت زمانی 
داشتن بهترین پرونده ایام تخمک گذاری برای ارائه به پزشک متخصص
روشی غیر تهاجمی
سادگی در تفسیر نتایج
دقت بالا در ثبت و پردازش اطلاعات
سادگی کاربرد
دستگاهی سبک و قابل حمل
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.